Canadian Brewing Awards 2018 Winners Announced

HALIFAX, NS – The winners of the Canadian Brewing Awards for 2018 were announced last night during a gala ceremony at the Halifax Convention Centre, the closing event in a three-day conference that attracted brewers and other industry professionals from across the country.

The full list of winning beers as selected in a series of blind tastings by a panel of BJCP-certified judges are listed below.

(Note that due to the points threshold required to receive a Gold, Silver or Bronze medal, some categories do not have all three medals awarded.)

Category 1 – European Style Lager (Pilsner)
Bronze: Strathcona Premium Pilsner
Silver: Central City Red Racer Pilsner
Gold: Walkerville Purity Pilsener

Category 2 – European Style Amber to Dark Lager
Bronze: Anderson Spring
Silver: Redline Vanishing Point
Gold: Grimross Après Lager

Category 3 – Bock – Traditional German Style
Bronze: PEI Brewing Hell Street
Silver: Brock Street Traditional Bock
Gold: Tooth and Nail Invigorator

Category 4 – Kellerbier/Zwickelbier
Bronze: Old Flame Dirty Blonde
Silver: North Little Beast
Gold: Beau’s Zwickel

Category 5 – German Style Kölsch
Bronze: Moulin 7 Mineur
Silver: Nelson Harvest Moon Organic Hemp Ale
Gold: Publican House Pub House Ale

Category 6 – Wheat Beer – Belgian Style (Wit)
Bronze: Barn Hammer Le Sneak Belgique
Silver: Le Naufrageur Léonne
Gold: Churchill Sundog

Category 7 – Wheat Beer – German Style (Weiss)
Bronze: Le Bockale Idyllique
Silver: 101 Brewhouse Hefeweizen
Gold: Yaletown Roundhouse Wheat

Category 8 – Baltic Porter
Bronze: Sooke Oceanside Bear Beach Baltic Porter
Silver: Steel & Oak Baltic
Gold: Field House Salted Black Porter

Category 9 – Belgian-Style Dubbel or Quadrupel
Bronze: Royal City Dubbel
Silver: Nonsuch Belgian Strong
Gold: Petit-Sault Col. John Baker Dubbel

Category 10 – Belgian-Style Tripel
Bronze: Four Winds Triplicity
Silver: Charlevoix Dominus Vobiscum Triple
Gold: Dageraad Antwerpen

Category 11 – Belgian Style Abbey Ale/Pale Ale
Bronze: Mascot Enchanté
Silver: North Gus’ 65m Ale
Gold: Dageraad Burnabarian

Category 12 – Belgian-Style Strong Specialty Ale
Bronze: Norsemen Wolf in Monk’s Clothing Belgian Dark Strong
Silver: Barn Hammer Lune Noire Black Saison (Collaboration with Nonsuch)
Gold: Charlevoix Flacatoune

Category 13 – French and Belgian Style Saison
Bronze: Tooth and Nail Valor
Silver: 2 Crows Dynamo Rustic Saison
Gold: Dunham Saison Rustique

Category 14 – Belgian-Style Brett Beer
Bronze: Les Trois Mousquetaires Saison Brett
Silver: Strange Fellows Mélange à Trois
Gold: Dageraad Entropy Series No. 6

Category 15 – German-Style Sour Ale
Bronze: Nickel Brook Raspberry Uber
Silver: Field House Sour Wheat Gose
Gold: Le Prospecteur SureMinée Framboise

Category 16 – Belgian-Style Sour Ale
Bronze: Four Winds Pomona Stone Fruit Sour Ale
Silver: Halcyon Barrel House Waking Dreams
Gold: The Exchange Spontaneous Ale

Category 17 – Porter
Bronze: Grimross Pugnacious Porter
Silver: Riot Vortex Robust Porter
Gold: Coulee Coalbanks Porter

Category 18 – Brown Ale
Bronze: not awarded
Silver: Troubled Monk Open Road Brown Ale
Gold: Mille-Îles English Brown Ale

Category 19 – Scotch Ale
Bronze: Bushwakker MacGregor’s Wee Heavy
Silver: Niagara College Beer 101 Strong
Gold: Fisher Peak Hellroaring Scottish Ale

Category 20 – English Style Pale Ale
Bronze: Foghorn Golden Grover
Silver: Off The Rail Classic Pale Ale
Gold: McAuslan St. Ambroise Pale Ale

Category 21 – English Bitters
Bronze: Foghorn Esty Special Bitter
Silver: Powell Old Jalopy Pale Ale
Gold: Flora Hall English Ordinary Bitter

Category 22 – Sweet Stout or Cream Stout
Bronze: Bobcaygeon Starry Night Chocolate Stout
Silver: Upper Thames Come to the Dark Side Chocolate Stout
Gold: Brock Street Chocolate Milk Stout

Category 23 – Oatmeal Stout
Bronze: Townsite Perfect Storm
Silver: Gibsons Tapworks HWY 102 Oatmeal Stout
Gold: Henderson Winter Seasonal

Category 24 – Dry Stout
Bronze: Pump House Muddy River Stout
Silver: Quidi Vidi Cry Havok
Gold: Falcon Salem Stout

Category 25 – Imperial Stout
Bronze: Black Bridge Folklore Imperial Stout
Silver: Walkerville Kremlin Russian Imperial Stout
Gold: Whitetooth Truth, Dare, Consequence Nordic Imperial Stout

Category 26 – English Style India Pale Ale
Bronze: Off The Rail Crazy Train IPA
Silver: Niagara Beer Devil IPA
Gold: High Park Off the Leash Unfiltered IPA

Category 27 – North American Style Lager
Bronze: Great Western Brewhouse Pilsner
Silver: Amsterdam 3 Speed
Gold: Persephone Coast Life Lager

Category 28 – North American Style Premium Lager
Bronze: The Grove Paradise Lager
Silver: Frank Cream Ale
Gold: Parallel 49 Craft Lager

Category 29 – North American Style Amber Lager
Bronze: Hop City Barking Squirrel
Silver: Brock Street Amber Lager
Gold: Coulee Red Coat Trail Ale

Category 30 – North American Style Dark Lager
Bronze: Old Flame Brunette
Silver: Vancouver Island Dominion Dark Lager
Gold: Dead Frog Neon Moon Black Lager

Category 31 – Light (Calorie-Reduced) Lager
Bronze: Ace Hill Light
Silver: Old Tomorrow Light’er Up
Gold: Corsaire Anne Bonny

Category 32 – Cream Ale
Bronze: Grimross Maritime Cream Ale
Silver: The Grove Westcott Cream Ale
Gold: Anderson Cream Ale

Category 33 – North American Style Amber/Red Ale
Bronze: Sleeping Giant Mr. Canoehead
Silver: Boxing Rock Temptation Red Ale
Gold: Luppolo North West Red Ale

Category 34 – North American Style Blonde or Golden Ale
Bronze: Whitetooth Session Ale
Silver: Village Blonde Natural Golden Ale
Gold: Nickel Brook Cause & Effect

Category 35 – American-Style Black Ale
Bronze: Le Trèfle Noir Aigle Noir
Silver: Grimross Maritime Black IPA
Gold: Rouge River Black IPA

Category 36 – North American Style Pale Ale
Bronze: Backcountry Trail Breaker
Silver: Flora Hall American Oat Pale Ale
Gold: Rainhard Armed ‘N Secret

Category 37 – Wheat Beer – North American Style
Bronze: Publican House Paddler’s Ale
Silver: Common Crown Ploughman Wheat Ale
Gold: Woodhouse Wheat Pale Ale

Category 38 – American Style India Pale Ale
Bronze: Black Bridge IPA!
Silver: Brassneck Synesthesiac
Gold: Strathcona Get Down On It Oat Cream IPA

Category 39 – Session India Pale Ale
Bronze: PEI Brewing Vic Park
Silver: Howe Sound Super Jupiter
Gold: Bridge Sidekick India Session Ale

Category 40 – American Style Imperial India Pale Ale
Bronze: Beere Mental Floss
Silver: Outcast The Forgetful Brewer
Gold: Collective Arts Radio the Mothership Imperial IPA

Category 41 – American Belgo-Style Ale
Bronze: Indie Alehouse Rabbit of Caerbannog
Silver: Bridge Whitewater Belgian White IPA
Gold: New Limburg Belgian IPA

Category 42 – American-style Brett Beer
Bronze: North Oh My Darlin’ Clementine Brett Pale Ale
Silver: 2 Crows Never Again Foedre Aged Brett Pale Ale with Peaches
Gold: Powell 5th Anniversary Brett IPA

Category 43 – American-style Sour Ale
Bronze: Four Winds Nectarous Dry-Hopped Sour
Silver: Elora Lodestar Sour Ale with Passionfruit
Gold: Rouge River Apricot and Citra Dry Hopped Sour

Category 44 – Special Honey/Maple Lager or Ale
Bronze: Multi-Brasses Coulée Blanche
Silver: Cannery Heist Maple Stout
Gold: Whistler Bear Paw Honey Lager

Category 45 – Fruit Beer
Bronze: District Lemon Ginger Radler
Silver: Multi-Brasses Parfaite
Gold: Bomber Park Life Passion Fruit Ale

Category 46 – Gluten Free Beer
Bronze: Les Bieres de la Nouvelle France Messagere Blonde
Silver: Glutenberg Pale Ale Américaine
Gold: Glutenberg Blanche

Category 47 – Session Ale
Bronze: Trans Canada Brewing Belgian Table Beer
Silver: Four Winds La Maison Wild Saison
Gold: Grand River Mill Race Dark

Category 48 – Experimental Beer
Bronze: Meander River Smoky Chipotle Porter
Silver: Burdock BUMO III
Gold: Lac-Saint-Jean Ouaouaron

Category 49 – Herb and Spice Beer
Bronze: Foamers’ Folly Lavender Earl Grey ESB
Silver: Jukebox Ippon Gingembre Sancho
Gold: Torque Borealis

Category 50 – Smoked Beer
Bronze: Hell’s Basement Smoked Stout
Silver: Wheelhouse Smokehouse Porter
Gold: Coal Harbour Smoke & Mirrors Imperial Smoked Ale

Category 51 – Barley Wine-Style Ale
Bronze: not awarded
Silver: Tatamagouche Giantess Barley Wine
Gold: Howe Sound Woolly Bugger

Category 52 – Wood and Barrel-Aged Beer
Bronze: Sooke Gin Bourbon Barrel Aged Saison
Silver: Mayne Island Barrel Aged Brown
Gold: Ras L’Bock Katyusha

Category 53 – Wood and Barrel-Aged Strong Beer
Bronze: Central City Thor’s Hammer Bourbon Barrel Aged Barley Wine
Silver: Walkerville Barrel Aged Russian Imperial Stout
Gold: 2 Crows Bonanza! Foedre Aged Wheat Wine

Category 54 – Wood and Barrel-Aged Sour Beer
Bronze: Small Pony Something For Everyone
Silver: Small Pony They Go Up!
Gold: Moon Under Water Farmhouse Gruit 2018

Category 55 – Flavoured Stout/Porter
Bronzer: Little Beasts Hey Jupiter
Silver: Lighthouse Seaport Vanilla Stout
Gold: The Exchange Breakfast Stout

Best Of Show
Mille-Îles English Brown Ale

Brewery Of The Year
Dageraad Brewing

Comments are closed.